گریتینگ

گریتینگ

گریتینگ (Grating) در لغت به معنای مشبک است و بعنوان یک سازه صنعتی در صنایع مختلف کاربرد دارد. این شبکه در دو نوع فلزی و غیر فلزی تولید می‌شود.

گریتینگ چیست؟

معمولاً جنس این صفحه مشبکی از کامپوزیت یا فولاد است که از تسمه به عنوان باربر، قاب به شکل شبکه‌های مثلثی، مستطیلی، مربعی و از میلگرد به عنوان رابط تشکیل شده است. این محصول در مقابل وزن کمی که دارد از استحکام بالایی برخوردار است و در کنار تحمل بار به عنوان فیلتر نور و هوا نیز عمل می‌کند.

برای افزایش مقاومت گریتینگ در برابر خوردگی، پس از ساخت، گالوانیزه می‌شود.

ویژگی

– عدم لغزندگی

– استحکام و قدرت تحمل بالا

– عدم یخ زدگی

– جلوگیری از تجمع گازهای پخش شده در محیط

– تحمل فشارهای باربری فوق‌العاده

– مقاوم در برابر استهلاک سطحی و ساییدگی

انواع گریتینگ از نظر پوشش

از نظر پوشش فلزی و غیرفلزی گریتینگ‌ها به سه دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

پوشش با رنگ: این پوشش قیمت ارزانی دارد و از ضخامت کمی برخوردار است. در برخی موارد ابتدا فرآیند گالوانیزه گرم انجام می‌شود و سپس برای زیبایی از رنگ استفاده می‌کنند.

پوشش پلی اتیلن: به منظور عایق کردن در برابر جریان الکتریسیته، رطوبت و مقاومت در مقابل زنگ زدگی از این پوشش استفاده می‌کنند و متوسط ضخامت آن ۷۰۰ میکرون است.

پوشش گالوانیزه: برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی از پوشش گالوانیزه استفاده می‌شود که بیشتر در صنایع کشتی‌سازی و پتروشیمی کاربرد دارد.

انواع گریتینگ

گریتینگ بر حسب اجزای تشکیل دهنده، ظاهر و جنس آن‌ها به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌گردد که هر کدام کاربرد خاصی دارند. در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

1- گریتینگ تسمه در میلگرد

گریتینگ تسمه در میلگرد

در گریتینگ تسمه در میلگرد به منظور ساخت شبکه، میلگرد آجدار یا ساده را در محور طولی جایگزین تسمه می‌کنند که با این کار وزن محصول کاهش می‌یابد.

کاربرد گریتینگ تسمه در میلگرد

صنعت کشتی سازی: عبوردهی آب، هوا و نور و به عنوان کفپوش

صنایع غذایی: برای روکش دریچه‌های فاضلاب کف کارخانه به دلیل تردد لیفتراک از گریتینگ‌های مستحکم با ضخامت تسمه زیاد استفاده می‌شود.

ساختمان‌سازی: به عنوان کفپوش و ساخت پله‌های فرار در ساختمان‌های بلند

پل‌سازی: استحکام و افزایش ایمنی پل

شهر سازی: دریچه‌های فاضلاب شهری که پرکاربردترین گریتینگ‌ها هستند.

صنعت نفت و پتروشیمی: سکوهای نفتی و مخازن نفت و گاز، پله‌های سازه‌های شرکت‌های پتروشیمی، ساخت پله‌های گردان، کف پوش، دریچه‌های کانال

قیمت گریتینگ تسمه در میلگرد به مشخصات فنی، وزن، نوع پوشش و شکل هندسی آن بستگی دارد.

2- گریتینگ تسمه در نیم تسمه

گریتینگ تسمه در نیم تسمه

گریتینگ تسمه در نیم تسمه با ضخامت‌های مختلف در سه طرح پله، مدل‌دار و ساده تولید می‌شود که هرکدام با توجه به نیاز شما در پروژه قابل استفاده هستند. این محصول از زیبایی مناسبی برخوردار است و شباهت بسیاری به گریتینگ تسمه در تسمه دارد با این تفاوت که نسبت به تسمه باربر، تسمه‌های رابط دارای ضخامت و ارتفاع کمتری هستند. مشبندی ۳۰ در ۱۰۰ بیشترین چشمه کاربردی در گریتینگ تسمه در نیم‌تسمه است و در مشبندی‌های 30 در 30 و 30 در 50 نیز تولید می‌شود.

روش تولید

در این گریتینگ، نیم تسمه‌ها با ابعاد کوچکتر به صورت طولی و تسمه‌ها به شکل عرضی به یکدیگر متصل می‌شوند. سپس با انجام عملیات جوشکاری این شبکه فلزی ساخته می‌شود.

برای ساخت انواع گریتینگ‌ها از دو روش الکتروفورج و دست‌ساز استفاده می‌شود. در روش اول، گریتینگ‌ها توسط دستگاه‌های مخصوصی تحت فشار مکانیکی و اتصال حرارتی قرار می‌گیرند و در تولید آن‌ها از جوش‌های مقاومتی بهره می‌برند. با این روش استحکام سازه‌ها افزایش می‌یابد.

اجزای تشکیل دهنده

نیم تسمه رابط: جهت حفظ مقاومت به تسمه های باربر متصل می شود.

تسمه باربر: این تسمه‌ها به صورت موازی بین دو تکیه‌گاه قرار دارند.

فریم: سبب اتصال تسمه‌های رابط و باربر می‌شود و حافظ استقامت محصول است.

چشمه یا مش: فاصله داخلی بین تسمه‌های رابط و باربر

ویژگی‌های گریتینگ تسمه در نیم‌تسمه

از مهمترین ویژگی‌های این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

– جلوگیری از تجمع گازهای منتشر شده در محیط

– دارای اصطکاک بالا و سطح غیر لغزنده

– قابلیت تحمل وزن بالا

– مقاومت در برابر مواد اسیدی و آب با دمای بالا

– مقاوم در برابر ساییده شدن

– عدم یخ‌زدگی در زمستان

کاربرد گریتینگ تسمه در نیم‌تسمه

– صنایع ساختمان و شهرسازی

– صنایع کشاورزی غذایی

– آشپزخانه صنعتی

– بیمارستان‌ها

– آب و فاضلاب

– صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

– صنایع کشتیرانی

– مراکز تولید انرژی

3- گریتینگ تسمه در تسمه

گریتینگ تسمه در تسمه

این نوع گریتینک از دو تسمه ساخته شده است. یکی تسمه رابط و دیگری باربر با ارتفاع و ضخامت یکسان. در واقع گریتینگ تسمه در تسمه از ترکیب تسمه‌های فولادی در طول و عرض تشکیل می‌شود. به دلیل مقاومت بالای گریتینگ تسمه در تسمه، محبوبیت زیادی در بین صنعتگران دارد. از نظر ظاهری، زیباتر از مدل‌های دیگر و مقاوم‌تر از آنهاست.

از انواع مختلف این محصول می‌توان به گریتینگ با تسمه ساده یا تسمه مضرس اشاره کرد که پس از تولید، با گالوانیزه گرم پوشش داده می‌شوند. در محیط‌های که فشار زیادی وجود دارد، مانند رمپ پارکینگ‌ها، از این نوع گریتینگ استفاده می‌شود. نحوه ساخت آن به صورت دستی و الکتروفورج بوده و طی آن تسمه‌ها با ایجاد شیار به صورت شانه‌ای در هم فرورفته و به وسیله جوش به یکدیگر متصل می‌شوند.

4- گریتینگ تسمه در چهار پهلو

گریتینگ تسمه در چهار پهلو

روش ساخت این گریتینگ مانند انواع دیگر است. با این تفاوت که در این نوع، از چهار پهلو یا چهار پهلوی تابیده شده به عنوان تسمه رابط استفاده می‌شود. در ترکیب گریتنیگ‌ها، وظیفه تسمه رابط، تحمل بار نیست، بنابراین استفاده از رابط چهارپهلو مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

زمانی که در ساخت سازه، هدف کاهش وزن کل سازه باشد، استفاده از چهار پهلو یا چهار پهلوی تابیده شده اهمیت پیدا می‌کند. چرا که چهار پهلو سبب کاهش وزن گریتینگ و در کل محصول نهایی خواهد شد. اما این کاهش وزن تأثیری روی مقاومت سازه نداشته و از استحکام خوبی برخوردار است.

از آنجایی که وزن گریتینگ در تسمه چهار پهلو کاهش یافته، هزینه کمتری را نیز برای تولید می‌طلبد، بنابراین هزینه تمام شده آن نسبت به انواع دیگر کمتر است. سرعت تولید این محصول نیز بالا بوده که از مزیت‌های آن محسوب می‌شود.

استفاده از این محصول برای مکان‌هایی توصیه می‌شودکه بار ترافیکی و ماشین‌آلات یا تجهیزات سنگین وجود ندارد. از کاربردهای این نوع گریتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– پوشش اطراف درختان

– آشغال‌گیر

– ساخت راه‌پله و سکوهای پلنت‌های صنعتی مثل پتروشیمی‌ها، فولادسازی‌ها و…

– ساخت سکوی دور مخازن

– زیباسازی معابر و خیابان‌ها

 

نحوه خرید و استعلام قیمت گریتینگ

جهت استعلام قیمت و خرید محصول با شماره‌های زیر در ارتباط باشید.

886 11 11 0939

021-28426262

021-28427497

021-66632902

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات مشابه

ادامه مطلب
قوطی پروفیل آهنی

قوطی پروفیل آهنی

قوطی پروفیل آهنی یکی از پر کاربردترین مصالح در ساختمان سازی است که در دو نوع صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد. پروفیل آهنی مقطعی توخالی از جنس آهن ...
ادامه مطلب
سپری آهنی

سپری آهنی

سپری یا پروفیل T از مقاطع پر کاربرد در ساختمان سازی و صنعت میباشد که از دو قسمت اصلی بال و جان تشکیل شده است این دو قسمت طوری کنار ...
ادامه مطلب
تبدیل فلنج دار

تبدیل فلنج دار

تبدیل چدنی فلنج دار با مواد اولیه چدن خاکستری یا چدن (اکتیل نشکن) به روش ریخته‌گری تولید و سپس به وسیله دستگاه تراش فلنج‌ها و جای واشر، روی فلنج‌ها تنظیم ...