فلنج گلودار

فلنج گلودار

فلنج‌ها جزء اتصالات لوله‌ها محسوب می‌شوند که سبب وصل شدن دو لوله به یکدیگر، لوله به پمپ، شیر و… می‌شوند. دیسک فلنج به لوله‌ها جوش داده شده سپس دو فلنج به وسیله پیچ به یکدیگر متصل می‌شوند. استفاده از فلنج‌ها، تعمیر یا تعویض لوله‌ها را ساده‌تر کرده و اتصالات را امن‌تر می‌کند. اتصالات و فلنج گلودار یکی از انواع فلنج است که برای اتصال دادن لوله‌ها، شیرآلات و قطعات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مشخصات فلنج گلودار

شکل ظاهری این مدل از فلنج‌ها کمی متفاوت با انواع دیگر فلنج است. فلنج گلودار (Weld Neck Flange) یک گردن مخروطی شکل دارد که سبب شده فلنج در برابر تنش‌های محیطی، دما و فشار بالا مقاومت کند. دلیل این افزایش مقاومت، وجود گردن مخروطی شکل است که سبب ایجاد فاصله بین دیسک فلنج و تنش‌های محیطی به خصوص حین جوشکاری شده است.

قسمت گردن فلنج گلودار برای اتصالات فولادی، اتصالات گالوانیزه و اتصالات استیل، داخل لوله قرار داده شده و به وسیله جوشکاری به دیگر اتصالات و لوله‌ها جوش داده می‌شود. نکته قابل توجه اینکه گلوی فلنج یا اصطلاحاً قسمت مخروطی آن باید قطر و ضخامت یکسانی با لوله داشته باشد. به این ترتیب فشار سیال داخل لوله کاهش نیافته و مانعی برای حرکت آن وجود نخواهد داشت.

استفاده از فلنج گلودار سبب مقاومت لوله در برابر فشار و دمای بالا شده و آب‌بندی لوله را به نحو احسن انجام می‌دهد. بنابراین لوله هیچ نشتی نخواهد داشت و تست‌های عملکرد را به خوبی پشت سر می‌گذارد. اتصالات و فلنج گلودار برای لوله‌هایی که سیال عبوری آنها قابل اشتعال و پرخطر باشد، مناسب است.

انواع

از نظر شکل ظاهری فلنج گلودار به چند دسته تقسیم می‌شود:

– فلنج جوشی گلو بلند

– اتصالات فلنج گلودار جوشی با سطح برآمده

– فلنج جوشی با گلویی شیپوری

زمانی که سیال داخل لوله دارای دما و فشار بسیار زیاد یا بسیار کم باشد از فلنج جوشی با گلویی شیپوری استفاده می‌شود.

مواد سازنده فلنج گلودار

جنس فلنج گلودار حتماً باید با جنس لوله یکسان باشد. به طور کلی فلنج‌های گلودار از جنس فولاد یا آلیاژهای آن ساخته می‌شود. در صورتی که لوله در محیط‌هایی با دمای بالا یا پایین باشد، از فولادهای کم کربن یا پرکربن استفاده می‌شود. استنلس استیل بیشترین متریال مورد استفاده برای تولید فلنج‌های گلودار است.

گاهی شرایط محیطی به گونه‌ای است که خط لوله باید وزن پایین و استحکام بالا داشته باشد. در این شرایط و با توجه به نیاز مشتری، از آلومینیوم و تیتانیوم نیز برای ساخت این فلنج‌ها استفاده می‌شود.

کاربردهای فلنج گلودار جوشی

فلنج‌های گلودار از جنس استنلس استیل در دو گرید 304 و 316 تولید می‌شوند، همچنین انواع دیگر این فلنج‌ها شامل فلنج‌های گلودار A105 و ST37 می‌باشد. از فلنج‌های گلودار جوشی در موارد زیر استفاده می‌شود:

– شرایط محیطی دارای دما و فشار بالا باشد.

– برای مهار تنش‌ها در شرایطی که ارتعاشات و نوسانات محیط زیاد باشد.

– در شرایطی که قصد توزیع تنش در خط لوله داشته باشیم.

– برای آسان شدن ردیابی ترک‌های موجود در خط لوله.

جهت استعلام قیمت و خرید محصول با شماره‎‌های زیر در ارتباط باشید.

886 11 11 0939

021-28426262

021-28427497

021-66632902

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات مشابه

ادامه مطلب
قوطی پروفیل آهنی

قوطی پروفیل آهنی

قوطی پروفیل آهنی یکی از پر کاربردترین مصالح در ساختمان سازی است که در دو نوع صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد. پروفیل آهنی مقطعی توخالی از جنس آهن ...
ادامه مطلب
سپری آهنی

سپری آهنی

سپری یا پروفیل T از مقاطع پر کاربرد در ساختمان سازی و صنعت میباشد که از دو قسمت اصلی بال و جان تشکیل شده است این دو قسمت طوری کنار ...
ادامه مطلب
گریتینگ

گریتینگ

گریتینگ (Grating) در لغت به معنای مشبک است و بعنوان یک سازه صنعتی در صنایع مختلف کاربرد دارد. این شبکه در دو نوع فلزی و غیر فلزی تولید می‌شود. گریتینگ ...