سیم مفتولی

سیم مفتولی

محصول نیمه پایانی بیلت‌های فولادی، سیم مفتول آهنی است. زمانی که عملیات نورد روی بیلت‌های فولادی انجام می‌شود، آنها را تبدیل به سیم مفتولی می‌کند. این محصول برای کارخانه‌های تولید کننده آن یک محصول نهایی و برای کارگاه‌های تولیدی یک متریال خام محسوب می‌شود. این مفتول‌ها پس از تولید به صورت کلاف بسته‌بندی شده و وزن آن بر اساس وزن کلاف محاسبه می‌شود.

سیم مفتول چیست؟

مفتول از فولاد کم کربن که تحت عملیات نورد گرم و فرایند کشش قرار گرفته‌ است، ساخته می‌شود. این محصول به طور معمول دارای سطح مقطع 0/4 تا 4 میلی‌متر است. این نوع سیم با گریدهای متفاوتی تولید می‌شود که هرکدام دارای میزان مشخصی کربن و عناصر آلیاژی دیگر است.

انواع سیم مفتول

مفتول‌ها بر اساس جنس آنها به چند دسته تقسیم می‌شوند:

مفتول سیاه

به این مفتول، مفتول آرماتوربندی نیز می‌گویند. مفتول سیاه قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارد و به راحتی خم، تابیده و بافته می‌شود و می‌توان آن را دوباره به شکل اول خود بازگرداند. از آنجایی که این مفتول از فولاد کم کربن ساخته شده و هیچ پوششی ندارد، مقاومت خوبی در برابر خوردگی ندارد و به سرعت آسیب می‌بیند. این مفتول مستعد زنگ‌زدگی است و پس از گذشت زمان آثار زنگ‌زدگی به صورت لکه‌های قرمز روی آن مشخص می‌شود.

مفتول گالوانیزه

زمانی که روی مفتول سیاه عملیات گالوانیزاسیون انجام گیرد، مفتول گالوانیزه می‌شود. از این مفتول در محیط‌‌های مرطوب استفاده می‌شود. این مفتول با دو روش گالوانیزه گرم و سرد به تولید می‌رسد. در روش گالوانیزه گرم، محصول یک مفتول یکپارچه و براق است که کیفیت بالایی دارد. اما در روش گالوانیزه سرد، کیفیت محصول نهایی پایین است.

روش گالوانیزه گرم با غوطه‌ور کردن سیم مفتول سیاه داخل یک وان مذاب از فلز روی انجام می‌گیرد. عملیات گالوانیزاسیون با عمق زیادی در سطح فلز انجام می‌شود که سبب بالا رفتن کیفیت این مفتول می‌شود. اما در روش سرد سیم مفتول سیاه با روش الکترولیز آبکاری می‌شود.

سیم مفتول PVC

زمانی که مفتول سیاه طی یک فرایند پوشش‌دهی با مواد PVC پوشش داده شود، به محصول نهایی سیم مفتول PVC می‌گویند. مقاومت این محصول در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی بالاست علاوه بر اینکه انعطاف‌پذیری و شکل‌پذیری بالایی نیز دارد.

سیم مفتول فولادی

این نوع سیم فولادی یا استنلس استیل ضد زنگ و نگیر است. نگیر به این معنی است که مفتول خاصیت مغناطیسی نداشته و جذب آهنربا نمی‌شود. این محصول نسبت به مفتول گالوانیزه و PVC قیمت بالاتری دارد و استفاده از آن در هر سازه‌ای مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل تنها در مکان‌هایی از این نوع سیم فولادی استفاده می‌شود که چاره‌ای جز استفاده از آن نداشته باشیم.

کاربرد سیم مفتولی

از انواع مختلف این سیم برای کاربردهای متفاوتی استفاده می‌شود. بیشترین مصرف این نوع سیم در کاربردهای زیر می‌باشد:

– تولید انواع سیم خاردارهای خطی، حلقوی و خار مربوط به سیم‌ها

– آرماتوربندی در ساختمان‌ها

– تولید انواع توری حصاری، مرغی، گابیون، فرنگی و پرسی

– استفاده برای بستن قالب‌ها در عملیات بتن‌ریزی

– استفاده در تولید سیم جوش

– تولید رابیتس گالوانیزه

– تولید فنر

برای اطلاع از قیمت و خرید سیم مفتولی با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

886 11 11 0939

021-28426262

021-28427497

021-66632902

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات مشابه

ادامه مطلب
قوطی پروفیل آهنی

قوطی پروفیل آهنی

قوطی پروفیل آهنی یکی از پر کاربردترین مصالح در ساختمان سازی است که در دو نوع صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد. پروفیل آهنی مقطعی توخالی از جنس آهن ...
ادامه مطلب
سپری آهنی

سپری آهنی

سپری یا پروفیل T از مقاطع پر کاربرد در ساختمان سازی و صنعت میباشد که از دو قسمت اصلی بال و جان تشکیل شده است این دو قسمت طوری کنار ...
ادامه مطلب
گریتینگ

گریتینگ

گریتینگ (Grating) در لغت به معنای مشبک است و بعنوان یک سازه صنعتی در صنایع مختلف کاربرد دارد. این شبکه در دو نوع فلزی و غیر فلزی تولید می‌شود. گریتینگ ...