تیرآهن هاش

تیرآهن هاش

تیرآهن هاش یا H نوعی از تیرآهن است که بال های آن از نظر ابعاد به جان تیرآهن نزدیک تر است. نام‌های دیگر تیرآهن هاش، H ،IPB، بال پهن و اچ بیم است و یکی از پرکاربردترین انواع تیرآهن محسوب می‌شود. سطح مقطع این تیرآهن به شکل H است و بال‌های آن در مقایسه با تیرآهن معمولی بیشتر است.

تفاوت تیرآهن معمولی و تیرآهن H تنها در طراحی ابعاد بال ها نسبت به جان تیرآهن می باشد. مقاومت تیرآهن بال پهن در برابر گشتاور خمشی و نیروهای برشی باعث محبوبیت آن در پروژه های صنعتی، ماشین آلات، کشتی ‌سازی و ساختمان‌سازی شده است. همچنین طرح هندسی خاص آن، مقاومت این تیرآهن را در برابر بارهای وارده و ارتعاشات بالا می‌برد. عواملی چون مواد اولیه، کیفیت، میزان عرضه و تقاضا، انواع و سایز H بر روی قیمت آن تاثیر گذار است. ارتفاع این تیرآهن ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر است و طول آن به 12 متر می‌رسد.

تیرآهن هاش

در ساخت تیرآهن H از فولاد با گریدهای St37، St44 و فولاد St52 استفاده می‌شود. طول بال‌های تیرآهن هاش در مقایسه با تیرآهن IPE بزرگتر است و اندازه بال آن با ارتفاع برابر می‌باشد به همین دلیل از مقاومت بیشتری برخوردار است.

انواع تیرآهن H

به طور کلی تیرآهن H به سه دسته سبک، سنگین و فوق سنگین طبقه‌بندی می‌شود. هاش سبک (HEA) وزن کمتری داشته و از قیمت پایین‌تری برخوردار است. این تیرآهن H سنگین که با نماد HEB شناخته می‌شود دارای بال ضخیم تری است و در صنعت ساختمان ‌سازی بیشترین کاربرد را دارد.

کاربرد تیرآهن H

مهمترین کاربرد تیرآهن H استفاده از آن درساخت تیر، ستون و خرپا است زیرا استحکام بالایی دارد. همچنین این تیرآهن‌ها به آسانی نیروی عمودی وارد شده بر خود را مهار می‌کند بنابراین یک نوع تکیه‌گاه عمودی خوب، بحساب می‌آید. علاوه بر صنعت ساختمان سازی از هاش برای اسکله‌سازی، پل‌ سازی، سدسازی، پالایشگاه و کشتی‌سازی استفاده می‌شود. این تیرآهن فضای کمی اشغال می‌کند و نصب آن با سرعت زیادی انجام می‌شود بنابراین باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه پروژه خواهد شد.

تفاوت هاش با تیرآهن معمولی

مهمترین تفاوت تیرآهن معمولی با هاش از نظر شکل ظاهری است تیرآهن‌های هاش به شکل H و تیرآهن‌های معمولی به شکل I ساخته می‌شوند و این تفاوت به دلیل اندازه بال به اندازه جان متفاوت است. از نظر کاربرد نیز با یکدیگر تفاوت دارند. امروزه دیگر از تیرآهن معمولی برای ستون‌ها استفاده نمی‌شود زیرا تیرآهن H از قدرت و استحکام بیشتری برخوردار است و بار بیشتری را تحمل می‌کند.

از طریق تماس با شماره‌های زیر نسبت به خرید تیرآهن H و یا استعلام قیمت از وبسایت وستاسازه اقدام نمایید.

886 11 11 0939

021-28426262

021-28427497

021-66632902

جدول وزن و ابعاد استاندارد تیرآهن هاش سبک و فوق سبک HEA HEAA

"جدول

جدول وزن و ابعاد استاندارد تیرآهن H سنگین HEB

"جدول

جدول وزن و ابعاد استاندارد تیرآهن H فوق سنگین HEM

"جدول

برچسب ها:
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات مشابه

ادامه مطلب
قوطی پروفیل آهنی

قوطی پروفیل آهنی

قوطی پروفیل آهنی یکی از پر کاربردترین مصالح در ساختمان سازی است که در دو نوع صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد. پروفیل آهنی مقطعی توخالی از جنس آهن ...
ادامه مطلب
سپری آهنی

سپری آهنی

سپری یا پروفیل T از مقاطع پر کاربرد در ساختمان سازی و صنعت میباشد که از دو قسمت اصلی بال و جان تشکیل شده است این دو قسمت طوری کنار ...
ادامه مطلب
گریتینگ

گریتینگ

گریتینگ (Grating) در لغت به معنای مشبک است و بعنوان یک سازه صنعتی در صنایع مختلف کاربرد دارد. این شبکه در دو نوع فلزی و غیر فلزی تولید می‌شود. گریتینگ ...